Gazete Okuyorum
ANASAYFA GÜNCEL SİYASET YAŞAM EKONOMİ SPOR SİTENE EKLE HAKKIMIZDA İLETİŞİM KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
İKİZCE’DE ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU

İKİZCE’DE ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU

Tarih 16 Ağustos 2018, 18:11 Editör

Durak Fındık A.Ş. çocuk işçiliğinin önlenmesi için başlattığı “Her Çocuk Bir Dünya” Projesi ile İkizce’deki mevsimlik işçilerin çocukları hem bahçeden uzaklaşırken hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Durak Fındık ve İkizce Kaymakamlığı’nın ortak çalışma yaparak çocuk işçiliğinin önüne geçmeyi amaçladığı “Her Çocuk Bir Dünya” projesine Perşembe günü İkizce’de start verildi.

Proje, Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak’ın da katılımıyla İkizce İmam Hatip Lisesi binasında 5-15 yaş arası mevsimlik tarım işçilerinin ve yerelde fındık tarımı ile uğraşan ailelerin çocuklarına oyun temelli Matematik, Türkçe ve Fen eğitiminin yanı sıra Beden eğitimi, Halk oyunları, görsel Sanatlar, El sanatları, Okuma yazma kursları, çocuk Hakları eğitimleri ile başladı.

Ayrıca, çocuklar uzman akademisyenler tarafından gelişimsel taramalardan geçmekte ve okulda her çocuğa ait bir portfolyo tutulmaktadır. Programda okul programı içerisinde sağlık taraması, 3d sinema, piknik, gezi ve turnuva gibi toplu etkinliklere de yer verildi.

Programda konuşan Durak Fındık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, “Biz 2013 yılında 25 bin adet çuval dağıtarak fındıkta aflatoksinle ve çocuk işçiliğiyle başlatmıştık. Yine 2015 yılında Ordu ili genelinde ilk ve orta dereceli okulları kapsayan 60 bin öğrencinin dahil olduğu resim yarışması düzenledik. Bu yarışmayı da çocuk işçiliğini önlemek ve çocuk işçiliği hakkında bilgilendirme yapmak için düzenlemiştik. Yine geçen yıl tarım il müdürlüğüne 8 adet fındık toplama makinesi hibe ettik. Bu projenin amacı da hem maliyetleri düşürmek hem de çocuk işçiliğiyle mücadele etmekti. Bu yılda İkizce Kaymakamlığı’yla ortak bir proje yapmak istedik. Bu projede de İkizce İlçesi’ne fındık toplamak üzere gelen ailelerin çocuklarını bir okulda toplayıp onları gün boyu meşgul edip, eğitici faaliyetlerle fındık bahçelerinden uzaklaştırıp aynı zamanda sağlık taraması yapacağız. Bu şekilde çocuk işçiliğini önlemek için bu projeyi hayata geçirdik. İkizce Kaymakamlığı’mızda bu projeyle ilgili bizi kırmadı. Tüm bu projelerle çocuk işçiliğinin önüne geçmek istiyoruz” dedi.

Toplamda 100 çocuğu programa dahil ettiklerini dile getiren Kadir Durak "Bu projenin şu anda sahadaki çalışma ayağındayız. Toplama kamplarında 100’den daha fazla çocuğu aldık, burada eğitim veriyoruz. Çocukları sağlık taramasından geçiriyoruz, sabah öğle akşam yemek, gün içerisinde eğitim ve bu eğitimin sonucunda da çocukları hem bahçeden uzaklaştırıyor hem de onları bilgilendiriyoruz. Bu projede bölge insanının çocukları da var, onların kaynaşmalarını sağlıyoruz. Akademisyen arkadaşlarımız bu çocukların anneleriyle de ilgileniyorlar. Bu son değil, belki bundan sonra daha farklı projelerde olacak. Bu ve bundan önceki projelerimiz olmak üzere hiçbir kurumdan yardım almadık.. Bu projelerin hepsini Durak Fındık olarak kendimiz finanse ediyoruz. Her projede bir ortağımız var fakat finansman bize ait. Bu proje ortağımız İkizce Kaymakamlığı'dır. Sayın Kaymakamımız bize okul açarak, toplama kampımızda çocukların buraya gelmesi noktasında devlet ve kamu olarak yanımızda yer aldığı için kendilerine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Projenin Akademik Danışmanı Tuğba Kontaş Azaklı konuşmasında ise yaptığı konuşmada, “Her Çocuk Bir Dünya Projesi kapsamında İkizce Kaymakamlığı ve Durak Fındık Sanayi Ticaret A.Ş. iş birliği ile İkizce ilçesinde fındık tarımında çocuk isçiliğinin önlenmesi amacıyla oldukça kapsamlı bir proje yürütmekteyiz. 15 Temmuz tarihinde mobil programla yereldeki kadınlara yönelik çocuk işçiliği ile ilgili farkındalık eğitimleri ile başlayan program, 6 Ağustos tarihinde Ordu Büyükşehir Belediyesi İkizce İmam Hatip Lisesi binasında, 5-15 yaş arası mevsimlik tarım isçilerinin ve yerelde fındık tarımı ile uğraşan ailelerin çocuklarına hizmet vermeye başladı. Özellikle farklı kültürlerden çocukların kaynaşması amacıyla oluşturduğumuz programların sağlıklı yürüyebilmesi için öğret ve yardımcı personele ayrımcılıkla mücadele eğitimi verildi” dedi.

Proje Koordinatörü Vedat Macit ise konuşmasında; “Öncelikle Durak Fındık ailesine çok teşekkür ediyorum. Bize bu projede maddi ve manevi olmak üzere her anlamda destek verdiler. Projemizin ana teması, fındık tarımında çocuk işçiliğini önlemek ve çocukları kötü yaşam koşullarından alıp burada eğitim, öğretim, sosyal aktivite, bilgi ve beceri anlamında gelişimlerini sağlamak. Ayrıca bir diğer amacımız da bu projeyi sürdürülebilir hale getirmek. Yani bir yıl yapıp sonraki yıl çekip gitmek değil, her yıl bunu devam ettirmek. Bizim bir sloganımız var 'Her Çocuk bir dünya' öyleyse her çocuğun dünyasında da bir kadın vardır. Bu anlamda projeyi pekiştirdik ve bütün olarak düşündük. " ifadelerine yer verdi.

Proje kapsamında çocukların sağlık taramasını üstlenen Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi’nin Genel Müdürü Davut Durak ise konuşmasında “Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onlar yaptığımız her şey gerçekten az kalır” diyerek sözlerinde şunları kaydetti; “Durak Fındık A.Ş. ve İkizce Kaymakamlığının beraber yürüttükleri bu güzide projede bizim  de bir nebze katkımız olsun diye buradayız. Eğitim yuvalarında farklı etkinliklerde yer alan çocuklarımızı biz de sağlık açısından ne durumdalar herhangi bir problemleri var mı, sağlıklı nesiller için eğitimli ve oynayan çocuklar lazım diyerek Çakırtepe Hastanesi olarak sağlık kontrollerini gerçekleştirmek üzere burada bulunduk. Çakırtepe zaten Durak A.Ş.’nin ana hissedarı olduğu bir sağlık kuruluşudur. Biz de çorbada bir tuzumuz olsun diye buraya geldik. Bugün çocuklarımızı genel bir sağlık taramasından geçireceğiz. Daha sonra eğer şüphe tespit olacak çocuklarımız varsa hastanemize tam teşekküllü olarak kontrolden geçirerek uzman doktorlarımızın bakışı ile problemlerini çözmeye çalışacağız.” dedi.Bu haber 512 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAŞAM

Çiçekçi Necati Ebediyete Uğurlandı

Çiçekçi Necati Ebediyete Uğurlandı Eski Bisikletçi esnaflarından ve bir döneme Çiçekçi Necati olarak damgasını vuran 75 yaşındaki Necati Simsar 17 Nis...

TURİZM HAFTASI’NDA BAŞKAN SOBİ’DEN UYARI VE ÖNERİLER

TURİZM HAFTASI’NDA BAŞKAN SOBİ’DEN UYARI VE ÖNERİLER Ünye Turizm İşletmecileri Derneği ve Kent Konseyi Başkanı Adnan Sobi gazetemize yaptığı açıklamada, 15-22 Nisan Tur...

RESMİ İLANLAR

ALİYE16 Nisan 2019

Tarihte Bugün

Sitemizdeki haberler ve içerikler, kaynak gösterilerek yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım